Projekt i web-stranica "Očuvanje vlaškog ili žejanskog jezika" rezultat su višegodišnje suradnje udruge Tragovi, Etnografskog muzeja Istre i Istarske županije, a predstavljeni su u pulskom MMC-u Luka.
"Ovaj projekt svoj značaj iskazuje na svjetskoj razini, on je prikaz demokratičnog vrednovanja samoopredjeljenja pojedinih skupina, što je izrazito rijetko, a svoj je proces započeo 2005., odnosno 2007. kada je pokrenut u Istri," rekla je lingvistica dr. sc. Zvjezdana Vrzić, autorica i voditeljica "Očuvanja vlaškog ili žejanskog jezika".
Pojasnila je da je prioritetni cilj projekta dokumentiranje visokougroženog jezika i poticaj da se zajednica kroz koju se on ogleda sama vrednuje i bolje čuva. Upravo je realizacija web-stranice, saznajemo, usmjerena prema zajednici, a o njenom sadržaju, koji se nalazi na internetskoj adresi www.vlaski-zejanski.com dr. Vrzić veli da ide ukorak s potrebama govornika vlaškog ili žejanskog jezika, no i sveukupne javnosti.
"Uz ideju stvaranja virtualne zajednice ova web-stranica predstavlja se kao izložbeni prostor koji jezik i sve njegove karakteristike donosi na vizualan način, uz istodobno poštivanje važnosti konteksta u kojem on živi i u kojem se razvija," poručila je autorica te dodala da svaki posjetitelj ima prilike upoznati i lokalnu povijest, kulturu, znanja koja se spomenutim govorom prenose.
Predstavila je i (na web-stranici također prisutan) jezični audio CD program "Limba de saka zi - Svakodnevni jezik" koji okuplja petstotinjak fraza i njihove prijepise na hrvatski jezik.
June 25, 2010
© 2010 Glas Istre